شهرک امامزاده ابراهیم شهرستان شفت از جاذبه‌های گردشگری و زیارتی استان گیلان است که همه‌ساله گردشگران بسیاری برای بازدید از این منطقه به گیلان سفر می‌کنند.

فاصله تا مجمتع 31کیلومتر
گروه بندی تاریخی - مذهبی - طبیعت سبز

روستای امام زاده ابراهیم
در شهر شفت گیلان واقع شده است و نزد مردم منطقه با نام ابالفضل گیلان شهرت دارد.
امام زاده ابراهیم روستایی است که به علت وجود مکانی مقدس نام گذاری شده است. نام روستا  قبلا با نام شازده ابراهیم یا شاهزاده ابراهیم نامیده می شد. دهکده ای ییلاقی با طبیعتی زیبا که در 23 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شفت و 57 کیلومتری شهر رشت در استان گیلان واقع شده است و از شمال به روستای طالقان، از شرق به امام زاده هاشم و از غرب به روستای سیاه مزگی محدود شده است.
 

این مکان کجاست؟

 
 

ساختمان امام زاده ابراهیم در طی سالیان طولانی، بارها تعمیر و مرمت شده است و هم اکنون این ساختمان به مساحت 300 متر مربع و در 4 طبقه احداث شده و شامل مسجد، صحن، سرویس بهداشتی، مهمانپذیر و فضای باز است.

یکی از زیباترین جاذبه‏ های طبیعی روستای امام زاده ابراهیم، راه دسترسی به آرامگاه امامزاده ابراهیم می باشد. این جاده از میان خانه‏ ها، رودخانه ‏ها، کوهپایه ‏های جنگلی و جلگه‏ای زیبا با شالیزارها عبور می‏کند و در پایان به روستای امام زاده ابراهیم ختم می شود که بافت مسکونی زیبایی دارد.

منازل روستا با چوب ساخته شده و درب و پنجره ندارند. طراحی منازل به صورتی است که از اطراف باز است و باز بودن منازل باعث ایجاامام زاده ابراهیمد دید بیشتر برای تماشای مناظر اطراف روستا شده است و همچنین راه رفتن در منازل چوبی و شنیدن صدای ساییده شدن چوب ها هم از لطف خاصی برخوردار است و زیبایی های این روستا را دو چندان می کند.
مسافران زیادی در تمام روزهای سال به خصوص در فصل تابستان به علت داشتن آب و هوایی مطبوع و خنک و طبیعتی زیبا از روستای امام زاده ابراهیم بازدید می کنند و واقع شدن مقبره امام زاده ابراهیم و امام زاده اسحاق، این ناحیه را به یکی از مناطق گردشگری زیارتی در استان گیلان تبدیل کرده است.

یکی دیگر از جاذبه های زیبای این روستا، رودخانه ای است که از کوه‌های مشرف به روستا جاری شده و روستای امام زاده ابراهیم را به دو بخش تقسیم کرده است و این دو بخش بوسیله یک پل به هم وصل شده اند. صدای زیبای رودخانه در روستا می پیچد و باعث آرامش می شود و در این روستای زیبا، حیات را به انسان ها گوشزد می کند. تلفیق آرامش روستا با صدای زیبا و خروشان رودخانه در شب، احساس خوشایندی را با خود به همراه دارد. با طی نمودن مسافت 500 متر به طرف بالای این رودخانه، شاهد یکی از زیباترین و جذاب ترین مناظر روستای امام زاده ابراهیم می شوید.

جمعیت این روستا همواره در حال تغییر است، در فصل زمستان به دلیل برودت و سردی هوا، 80  خانواده در آن زندگی می کنند و در فصول تابستان این عدد به 500 می رسد. زبان مردم این منطقه تالشی است و فقط 5 درصد جمعیت این روستا را در فصول گرم گیلک زبانان تشکیل می دهند که با اجاره دادن خانه ها و ویلاها مشغول به کار گردشگری در این روستا هستند.

اشخاصی که از نقاط مختلف ایران و جهان برای بازدید به این روستا می آیند، آن را بی نظیر و فوق العاده وصف می کنند.این روستا با تمام جذابیتش مشکلاتی هم دارد. به دلیل اینکه این روستا در منطقه ی مرتفع قرار گرفته است و خاص بودن معماری منحصر به فردش، امکان ساخت جاده در داخل این روستا وجود ندارد. این روستا از داشتن فاضلاب و پارکینگ محروم است.
امام زاده ابراهیم
برای دسترسی به روستای امام زاده ابراهیم می بایست به سوی شهرستان شفت استان گیلان که با شهر رشت 1 ساعت فاصله دارد، سفر نمایید. از شهر شفت به سمت جنوب حرکت کرده و به چهار راه احمد سرگوراب می رسید و وارد مسیر سمت چپ شوید و راه خود را تا چوبر ادامه دهید تا وارد جاده ای شوید که تابلوی امام زاده اسحاق را در ابتدای جاده ببینید. پس از پیمودن مسافت 15 کیلومتر به امام زاده اسحاق می رسید و با ادامه ی مسیر تا 20 کیلومتر به روستای امام زاده ابراهیم می رسید.فاصله ی روستای امام زاده ابراهیم تا شهر شفت 31 کیلومتر است و اگر از تهران به طور مستقیم قصد سفر به این روستا را دارید 360 کیلومتر راه پیش رو دارید.
 


 

.

دیدگاه‌ها و نظرات کاربران

فرم ارسال نظر
5/5 1 0 0