امروز قصد داریم تا سفر کوتاه دیگری به استان سرسبز گیلان و یکی از بزرگترین بنادر کشور در این استان داشته باشیم. بندر انزلی یکی از گردشگر پذیرترین شهرهای شمالی کشور است که جاذبه های طبیعی و انسان ساخت متنوعی را درون خود جای داده است. این شهر را به اروپای ایران هم تشبیه کرده اند!

فاصله تا مجمتع 62 کیلومتر
گروه بندی تاریخی - طبیعت سبز

 

جاذبه های گردشگری انزلی؛ بهشت اروپایی ایران
یکی از توریستی ترین شهرهای ایران بندر انزلی است. بندرانزلی در فاصله ۴۰ کیلومتری از رشت واقع شده و به خاطر حال و هوای بندری شهر، به بهشت اروپایی ایران معروف است. ما در اینجا جاذبه های گردشگری انزلی را نوشته ایم.

 

این مکان کجاست؟

 
 


کجاها را ببینیم؟

تالاب بندر انزلی
یکی از تماشایی ترین قسمت‌های بندانزلی تالاب آن است. این تالاب که پناهگاه پرندگان مهاجر است، بیش از ۱۰۰ گونه پرنده، ۵۰ نوع ماهی و موجودات گیاهی نادر را در خودش جای داده. نیلوفرهای آبی این تالاب  که در آخر تیرماه به نهایت زیبایی خود می‌رسند و قایق سواری در این تالاب از جذابیت ها وصف ناپذیر آن است. وسعت این تالاب در زمستان و بهار به بیشترین حد خود می‌رسد و در تابستان و پاییز از حجمش کم می‌شود. در محدوده تالاب انزلی، پناهگاه حیات وحش سرخانکل نیز یکی از قشنگ ترین‌هاست.بلوار ساحلی
بلوار ساحلی قدس بندر انزلی که به بوستان ساحلی انزلی یا بلوار ساحلی بندر انزلی هم معروف است، یکی از جاذبه‌های گردشگری انزلی محسوب می‌شود.  بلوار ساحلی از قدمت بالایی برخوردار است و اولین پارک به سبک اروپایی و نوین در ایران محسوب می‌شود. میتوان در بلوار ساحلی نشست و به رفت و آمد کشتی ها و پرواز مرغان دریایی بر فراز آن و مردمی که برایشان خوراکی و نان می‌ریزند، ساعت ها نگاه کرد و خسته نشد.موزه نظامی انزلی
موزه نظامی انزلی یا کاخ میان پشته یکی دیگر از جاذبه های گردشگری بندرانزلی است. موزه نظامی انزلی با اینکه اسم زمختی دارد و آدم را یاد انواع و اقسام سلاح ها می‌اندازد، ولی در باغی بسیار قشنگ قرار گرفته. باغی بزرگ که ساختمان یکدست سفید و زیبای موزه در آن جای گرفته و درختان بهارنارنج، سرو و کاج اطرافش را پر کرده‌اند. در حیاط کاخ چندین تانک و توپ و سلاح های سنگین و نیمه سنگین در بین درختان قرار دارد که از همان ابتدا نظامی ‌بودن کاخ را به ما یادآوری می‌کند. در طبقه پابندر انزلییین کاخ موزه نظامی انزلی سلاح های سبک و ادوات نظامی ‌از زمان زندیه تا دوره رضا خان قرار داده شده. موزه نظامی بندانزلی در منطقه میان پشته بین دو پل انزلی و پل غازیان در محوطه وسیعی قرار گرفته.

ساعت بازدید از کاخ موزه نظامی انزلی

نیمه اول سال : صبح ها ۱۳- ۸ ؛ عصرها ۲۰ – ۱۶

نیمه دوم سال : صبح ها ۱۳- ۸ ؛ عصرها ۱۸- ۱۵
کشتی تفریحی میزرا کوچک خان
کشتی تفریحی میرزاکوچک خان، بزرگترین کشتی تفریحی ایران و یکی از جذاب ترین تفریحات بندرانزلی است. کشتی ای که بخش اقامتی اش امکاناتی در حد هتل‌های ۴ ستاره دارد. کشتی در سال ۱۹۷۱ در ژاپن ساخته شده و در ۵ طبقه ظرفیتی حدود ۲۵۰ مسافر را داراست. کشتی در بنادر انزلی، آستارا و کیاشهر پهلو میگیرد، اما این روزها فعالیتش تنها محدود به تابستان هاست. پنجشنبه شب ها از ساعت ۲۰ تا ۲۴ کشتی به راه می‌افتد و همزمان با راه افتادنش گروه موسیقی شروع به نواختن می‌ کند فضای شاد و خاطره انگیزی را برای مسافرانش رقم می‌زند.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره های ۴۲۱۵۵۱۹- ۰۱۸۱ و  ۰۹۳۶۷۲۰۴۲۱۸ تماس بگیرید.

برج ساعت انزلی و موج شکن
برج ساعت که به دستور خسرو خان گرجی، حاکم ناصرالدین‌شاه در انزلی در سال ۱۱۹۴ شمسی ساخته‌شده و در پشت بازار سپه و میدان انزلی واقع شده و موج شکن بندرانزلی که برای جلوگیری از آسیب‌های دریا به کشتی‌ها و دریا ساخته شده و گردش روی آن و تماشای کانال و امواج دریا از به یادماندنی ترین لحظات است، از دیگر جاذبه های گردشگری انزلی اند.

بنای حافظیه انزلی
اگر در شمال کشور هستید و حال هوای شهر شیراز به سرتان زد، می توانید به بندر انزلی سفر کنید، به بلوار ساحلی آن بروید و از بنای حافظیه آن دیدن کنید.  این بنای سفید رنگ را که شباهت بسیار زیادی به بنای حافظیه شیراز دارد، گروهی از مهندسان کشور آلمان در سال ۱۳۱۱ به سفارش شهرداری وقت ساخته اند. در گذشته در این مکان کنسرت های موسیقی برگزار می شد و امروزه نیز به مناسبت های گوناگونی در این مکان نمایشگاه های محلی برگزار می شود.

بازارهای بندرانزلی


بازارهای شمال از جذابیت ترین جاهای آن هستند، بازارهایی رنگارنگ و پر از بوی خوب و محصولات باغی متنوع که میتوان گوشه‌ای از  زندگی بومی‌های آن منطقه را نیز از نزدیک دید. بازار های بندرانزلی نیز چنین بازارهایی‌اند، هرچند که به حال خود رها شده و بعضا چهره شهر را نیز نازیبا کرده‌اند. تعدادیبندر انزلی از بهترین بازارهای بندانزلی اینها هستند:

شنبه بازار: کاری کنید که در سفرتان شنبه را حتما در بندر باشید. شنبه بازار بندرانزلی یکی از کامل ترین بازارهاست و همه چیز در آن پیدا می‌شود. شنبه بازار هرهفته برپاست و اقلامی مثل ترشی و سبزی های محلی، لبنیات محلی، میوه های رنگارنگ و صنایع دستی و ماهی در آن عرضه می‌شود. شنبه بازار در خیابان میرزا کوچک خان قرار گرفته.

بازار ساحلی (آسیای میانه) بندانزلی: این بازار در جاده انزلی به رضوانشهر قبل از هتل سپیدکنار قرار دارد. بازار ساحلی که درضلع شمالی جاده و در ساحل دریا واقع شده،  یکی از توریستی ترین بازاهای انزلی است غرفه های متعددی دارد و مزیت بزرگ آن داشتن پارکینگ است.بازار ماهی انزلی: هرچند به کلیت بازار که نگاه کنید قشنگ است و قرار گرفتن در زیر پل نیز بر جذابیتش افزوده، ولی نیاز به بازسازی و بهسازی دارد. در این بازار انواع و اقسام ماهی ها به قیمت مناسب و درحالی که چند دقیقه بیشتر از صیدشان نگذشته عرضه می‌شود. 

دیدگاه‌ها و نظرات کاربران

فرم ارسال نظر
5/5 1 0 0