شهر ماسوله در گیلان دارای قدمت تاریخی بوده و در سال ۱۳۵۴ با شماره ۱۰۹۰ در فهرست میراث فرهنگی و طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است. حتی این شهر کوچک در فهرست موقت آثار یونسکو هم قرار دارد. این شهر کوچک در گیلان جزء شهرهای قدیمی ایران است و از سال ۱۳۱۵ دارای شهرداری بوده است.

فاصله تا مجمتع 46کیلومتر
گروه بندی معماری - طبیعت سبز

ماسوله

ماسوله را که در ۲۶ کیلومتری جنوب غربی فومن و در ۶۵ کیلومتری جنوب غربی رشت قرار گرفته، به خانه‌های پلکانی‌اش که در دامنه کوه‌های سرسبز ساخته شده، می‌شناسند.ماسوله در یک جمله توصیف این گونه می‌شود: حیاط ساختمان بالایی پشت بام ساختمان پایینی است.
اما فقط همان خانه‌های پلکانی نیست که ماسوله را بر سر زبان‌ها انداخته است. بازار هر شهر و روستایی از اولین جاهایی است که آدم دلش می خواهد به دیدنش برود. اگرچه ماسوله شهری توریستی است و بالا رفتن از پله ها و گشتن در کوچه پس کوچه هایش به اندازه کافی جذاب است، اما اگر خواستید از بازارش دیدن کنید، جایی که روستاییان دست ساخته‌ها و بافتنی‌هایشان یا مربا و ترشی‌های رنگارنگی که در خانه درست کرده‌اند را در آن می‌فروشند، سری به بازار ماسوله بزنید.
بازار ماسوله چهار سطح مستقل از هم دارد که در هر طبقه از آن صنایع دستی ماسوله و اقلام جذاب دیگر به فروش می‌رسد. ساده تر بگوییم در اینجا جشنواره خوراکی‌های ترش و شیرین برپاست و کافه ها و رستوران های متعددش و نشستن در آنها می تواند کلی حالتان را از این رو به آن رو کند.
ماسوله پر از رنگ و چیزهای جذاب و غیرمنتظره است. رودخانه ماسوله رودخان که از میان روستا می‌گذرد و مه‌ای که بیشتر وقت‌ها منطقه را دربرگرفته، کامل‌کننده آن همه زیبایی است.

این مکان کجاست؟

 
اکثر ساختمان ها در ماسوله به رنگ زرد یا رسی است. این باعث می شود که خانه ها در مه بهتر دیده شوند. چرا که نزدیک به یک سوم سال ماسوله در مه فرو می رود. ساختمان ها (بخصوص ساختمان های قدیمی تر) اکثراً دو طبقه ساخته شده اند. خانه های قدیمی که با ترکیبی از سنگ و چوب ساخته شده اند، یکی یکی از بین می روند و جای خود را به ساختمان های بتونی با سقف های آهنی می دهند. هرچند سعی می شود ظاهر خارجی ساختمان ها همان الگوی سنتی خود را حفظ نمایند. در و پنجره های چوبی (بخصوص انواع قدیمی آن) زیبایی خاصی به ماسوله می دهند و اهالی خوش ذوق ماسوله چهارچوب پنجره ها را گلدان های شمعدانی به نحو شایسته ای تزیین می نمایند.
                                        
                                                           ماسوله      
  محوطه جلوی خانه‌ها و پشت بام‌ها هر دو به عنوان پیاده رو استفاده می‌شوند. بافت معماری ماسوله در دوران زندیه شکل گرفته است و خیابان‌های کوچک و پله‌های بسیار به هیچ وسیله نقلیه موتوری اجازه ورود نمی‌دهد. معماری ماسوله در یک جمله توصیف می‌شود: حیاط ساختمان بالایی پشت بام ساختمان پایینی است. تعداد طبقات ساختمان‌ها معمولا تا دو طبقه می رسد.

بقعه عون بن علی

برای شمایی که در کنار طبیعت گردی و روستاهای دیدنی به دیدن جاهای تاریخی هم علاقه‌مندید، دیدار از بقعه عون بن علی را هم پیشنهاد می‌کنیم.
بقعه عون بن علی یکی از سه امامزاده ماسوله است که طبقه شجره نامه‌های موجود متعلق به عون بن محمد حنیفه بن علی(ع)، پسر امام علی (ع) است.
کنده کاری موجود روی سنگ قبر این بنای هشت ضعلی مربوط به سال ۹۶۹ هجری قمری است. این بقعه در وسط  شهر ماسوله قرار گرفته.
 

  پارک جنگلی ماسوله

از دیگر جاهای دیدنی ماسوله، پارک جنگلی آن است. پارک جنگلی ماسوله یکی از زیباترین پارک های جنگلی شمال است. هوای خنک و پاک این پارک جنگلی می تواند حسابی سر ذوق بیاوردتان. این پارک در ﻏﺮب ﻓﻮﻣﻦ و ۳۵ ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮی آن واقع شده و با ۲۴۰۰ هکتار مساحت از بزرگترین پارک های این ناحیه محسوب می‌شود. ﺣﺪاﻗﻞ ارﺗﻔﺎع این پارک ۸۰۰ ﻣﺘﺮ از ﺳﻄﺢ درﯾﺎ و ﺣﺪاﮐﺜﺮ ارتفاع آن ۱۸۰۰ ﻣﺘﺮ  است. تنوع گیاهان این پارک که بیشترشان راش، توسکا و فندق هستند و همچنین گیاهان دارویی و علفی، امکانات رفاهی و آلاچیق و رستوران و دکه هایی که این منطقه دارد، آن را به یکی از گردشگاه‌های اطراف ماسوله تبدیل کرده. خوردن آش دوغ را چه در این پارک و چه در خود ماسوله از دست ندهید.
 

   آبشار کوشمآبشار کوشم

در اطراف ماسوله آبشارها و چشمه‌های زیادی وجود دارد و اگر فرصت داشته باشید و بتوانید از همه آنها دیدن کنید سفرتان به ماسوله بسیار کامل خواهد بود. آبشار کوشم که مسیر دسترسی به آن هم آسان است و  هم پیاده روی سبکی دارد، یکی از اینجاهاست. ارتفاع آبشار ۳۰ متر است و قرار گرفتنش در دره جنگلی ماسوله، در امتداد رودخانه و مسیر پردارو درختش، لذت دیدار از آن را بیشتر هم می‌کند. برای رسیدن به آبشار کوشم، باید یک ساعت پیاده روی کرد. آبشار ماسوله رودخان با ارتفاع ۲۰ متر، آبشار خرم بو(خربو) و آبشار لارچشمه از آبشارهای این منطقه‌اند.
 

 

دیدگاه‌ها و نظرات کاربران

فرم ارسال نظر
5/5 1 0 0